Koľko alergénov je okolo nás?

Koľko existuje alergénov?

Na túto otázku nie je ľahké odpovedať. Vychádzajme z definície, čo je alergén. Za alergén možno považovať exogénny antigén, ktorý u citlivých osôb vyvoláva patologickú imunitnú reakciu tzn. alergiu. To znamená, že množstvo alergénov je veľmi veľké a ťažko vyčísliteľné. Základ alergénov vo väčšine prípadov tvorí bielkovina alebo glykoproteín, ale môže sa jednať aj o iné látky, napr. na chemickej báze.

Zaujímavejšou otázkou je, ktoré látky najčastejšie vyvolávajú alergie. Najčastejšími alergénmi sú pele tráv, ktoré spôsobujú okolo 35 % alergií. Alergikov doslova trápia takmer polovicu roka od mája až do septembra. Roztoče patria k druhému najčastejšie sa vyskytujúcemu alergénu s podielom 27 % a pôsobia bohužiaľ po celý rok. Na treťom mieste sú potom pele stromov, najmä peľ brezy  s podielom 23 %. S nimi musí alergik bojovať osem mesiacov od januára do augusta.

Alergénov je však oveľa viac. Samostatnou kapitolou je prach, plesne alebo srsť zvierat a nesmieme zabudnúť ani na veľmi významnú skupinu, ktorou sú potravinové alergény. Najčastejšími prejavmi alergie je opuch časti tela, výskyt nádchy, začervenania, pálenia v postihnutom mieste, môže sa objaviť žihľavka a pod.. Človeku trpiacemu alergiou vieme pomôcť podaním liekov na zmiernenie jej prejavov.